English Türk العربية

  * به وب سایت آژانس خدمات مسافرتی و جهانگردی آلما خوش آمدید  *

صفحه اصلی

 

 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

 

 

سمنان

مسجد جامع سمنان


یکی از بناهای تاریخی و کهنی که در شهر سمنان می توانید با آن روبرو شوید، مسجد جامع سمنان است. بسیاری براین عقیده‌اند مسجد جامع سمنان در قرن نخست هجری و بر روی خرابه‌های آتشکده بنا شده است.

جنگل اولنگ


جنگل اولنگ یکی از جنگل‌های زیبا و مهجوری است که کمتر کسی از وجود آن خبر دارد. با قرارگیری در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود، این جنگل در امتداد جنگل‌های ابر و قطری واقع‌ شده است و از شمال به جنگل‌های استان گلستان و از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه‌ی آبریز شهرستان شاهرود محدود می‌شود. از گونه‌ها گیاهی حاضر در جنگل می‌توان به گراس‌های چندساله از جمله استیپا، فستوکا، برموس و اگروپایرون به همراه درمنه، چوبک، کلاه میرحسن و سالویا اشاره کرد. در بخش شمالی منطقه نیز جنگل‌های خزری رویت می‌شود. برخی از گیاهان درختی این جنگل بلوط، ممرز افرا، یردار، توسکا و آزاد داغداغان هستند. مهم‌ترین گونه‌های جانوری قابل‌مشاهده در منطقه نیز شامل انواع پستانداران، پرندگان و خزندگان می‌شوند که از آن جمله می‌توان پستاندارانی مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا و پرندگانی مانند کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

باغ گردشگری اورس شاهرود


باغ گردشگری اورس باغی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات است که از امکاناتی نظیر فضای سبز، آمفی‌ تئاتر، فست‌ فود، کافی‌شاپ، چای دودی رایگان، فروشگاه مواد‌ غذایی، آلاچیق، کبوترخانه، پیست دوچرخه‌سواری، سالن شیشه‌ای و مسیرهای پیاده‌روی برخوردار است.

جنگل ابر شاهرود


جنگل ابر شاهرود، قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی است که با گونه‌‌های گیاهی و جانوری نادر، در شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد. این جنگل زیبا بخشی از میراث طبیعی ایران محسوب می‌شود و به‌دلیل اهمیت آن در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۸ نامش در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. نکته قابل توجه اینکه جنگل ابر نخستین اثر ثبت شده استان سمنان در یونسکو است.

جنگل ابر در ارتفاع چهار هزار متری قله شاهوار قرار دارد، قسمتی از موزه طبیعی ۴۰ میلیون ساله ایران است و زیست بوم آن به دوره زمین‌شناسی ژوراسیک باز می‌رسد. وسعت این جنگل حدود ۳۵ هزار هکتار است و اغلب مواقع در میان اقیانوس ابرها پنهان می‌شود. این جنگل ۳۵ هزار هکتار است و به دلیل این وسعت گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری را در خود جای داده است از جمله ۸۵ گونه گیاهی از راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مثل نارون، بارانک و سرخدار تعدادی از این گونه‌های گیاهی محسوب می‌شوند؛ ولی مشهورترین گونه گیاهی جنگل ابر درخت اورس است.

حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول از جمله گونه‌های جانوری جنگل ابر هستند.

منطقه حفاظت شده پرور


منطقه حفاظت شده پرور، از مناطق حفاظت شده استان سمنان، شهرستان مهدیشهر است و در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال مهدیشهر (سنگسر) قرار دارد که شامل بخش وسیعی از جنگل های ارس و هیرکانی است. این منطقه دارای رودخانه دائمی است که در خارج از منطقه از قله نیزوا سرچشمه گرفته است. منطقه حفاظت‌شده پرور دارای سه منطقه آب وهوایی: جنگلی، کوهستانی، نیمه کویری (صیدوا) است. این منطقه دارای روستا، انواع گونه های جانوری و بناهای تاریخی است.

تونل نمکی گرمسار


تونل نمکی گرمسار یکی از معدن‌های خارق‌العاده نمک در ایران است که تورهای طبیعت‌گردی بسیاری برای بازدید از آن برگزار می‌شود. گرمسار که از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدود می‌شود، تنوع و گوناگونی جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری آن بسیار جالب توجه است.کویر رضا آباد شاهرود


کویر رضا آباد شاهرود که در روستایی به همین نام قرار دارد نمونه کامل یک روستای کویری است. تپه‌های ماسه‌ای خودشان را از نزدیک روستا پیش کشیده‌اند. یک طرف کویر رضا آباد،‌ دارای تپه‌های رسی بلند است و طرف دیگرش دارای دشت برهوت و تپه‌های ماسه‌ای است.

جنگل دشت شاد شاهرود


جنگل دشت شاد شاهرود در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است، تنوع گونه‌های جنگلی، طبیعت و چشم‌انداز زیبا از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

کوه اژدها


کوه اژدها یکی از کوه‌های جالب با چین‌خوردگی‌های عجیب زمین‌شناسی است که بر اثر فعل و انفعالات زمین‌شناسی در طی سالیان دراز بوجود آمده است. این کوه نوارهای قرمز، قهوه‌ای و سفید رنگ به شکلی موج وار و درهم تنیده‌اند که یک ساختار خاص را پدید آورده‌اند. این چین‌ها در ترکیب بین سنگ ماسه، شن و سنگ جوش ایجاد شده است. ارتفاع این کوه ۱,۲۶۵ متر است.

آرامگاه بایزید بسطامی


آرامگاه بایزید بسطامی یکی از زیباترین مجموعه‌های معماری ایران است که در شهر بسطام، ۶ کیلومتری شاهرود، در مجموعه‌ای مشتمل بر یک مسجد، چند مزار و بنا واقع شده است. این مجموعه در مرکز شهر بسطام و در مجاورت مسجد جامع و مدرسه شاهرخیه قرار داشته است و اکنون نیز مهم‌ترین اثر تاریخی این شهر به‌شمار می‌آید. این آرامگاه فاقد هرگونه تزئین و داری یک پنجره مسقف آهنی است. روی قبر یک سنگ مرمر قرار دارد که کلماتی از مناجات مشهور حضرت علی بن ابی‌طالب (ع) بر آن حک شده است.

ذخیره گاه زیست کره توران (خارتوران)


منطقه حفاظت شده توران یا خارتوران در منتهی اليه شرق استان سمنان، ۲۵۰ كيلومتری جنوب شرق شاهرود و در مجاورت استان خراسان قرار دارد. این منطقه شامل سه محدوده حفاظت شده‌ است که پناهگاه حیات وحش در قسمتی از شرق و پارک ملی در میانه را نیز در بر دارد. پارک ملی ۸درصد، پناهگاه حیات وحش ۱۷ درصد و ۷۵ درصد از کل مساحت منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. خارتوران را آفریقای ایران لقب داده‌اند و ذخیره‌گاه زیست کره توران با مساحت ۱,۴۷۰,۶۴۰ هکتار بزرگترین ذخیره گاه زیست کره ایران است که بعد از سرنگتی آفریقا واقع در کشور تانزانیا دومین منطقه بیوسفر جهان محسوب می‌شود.

دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش


دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش در فاصله‌ای حدود ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی میامی قرار دارد و در فصل بهار با گل‌های شقایق و از اواسط فصل تابستان با گل‌های آفتابگردان پوشیده می‌شود. آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌سازد و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی در محدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته، آبشار زو (نام نیک) و آبشار حسین آباد در پیرامون آن است.

چشمه علی


چشمه علی مشتمل بر ۵۰ چشمه است که سالانه در مجموع ۳۰ میلیون متر مکعب آب را به دشت دامغان جاری می‌کنند. این مجموعه دارای امکانات رفاهی همچون سوییت و کلبه برای استراحت مسافرین، پارکینگ، سوپر‌مارکت، بستنی‌فروشی، رستوران سنتی٬ چایخانه‌ی سنتی٬ شهربازی و کتا‌ب‌فروشی است. این مکان که با نام های عالی بولاغ و هزار چشمه نیز شناخته می شود، در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶، به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری ملی معرفی شد.

غار دربند مهدی شهر


غار دربند در شیبی تند در کمرکش کوهی آهکی واقع شده است. این غار با ۱۴۰ میلیون سال قدمت، از غارهای آهکی بزرگ ایران به‌شمار می‌رود و طول آن به حدود ۱۵۰ متر می‌رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار ۳۰ متر است. ستون‌های بزرگ استلاگتیت و استلاگمیت و دیواره‌های آهکی از جاذبه‌های این غار محسوب می‌شوند و با نوپردازی زیبا جلوه‌ای جذاب‌تر یافته‌اند. از امکانات گردشگری در این منطقه می‌توان به سوییت‌های اقامتی، آلاچیق و فضای استراحتگاهی در دامنه کوه لهرد اشاره کرد.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی


آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه‌نو خرقان، در ۲۴ کیلومتری شمال شاهرود و در بخش بسطام قرار دارد و پیرامون آن را باغی زیبا و چشم‌نواز دربرگرفته است. شیخ ابوالحسن خرقانی از عارفان این دیار به‌شمار می‌رود که نقش مهمی در پاسداشت فرهنگ ایرانی داشته است. ساختمان قبلی آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی چندان امتیازی نداشت و بنای آن از آجر و به‌صورت خیلی معمولی بود. خوشبختانه اداره کل باستان‌شناسی برای ایجاد ساختمان فعلی اقدام مجدانه‌ای به عمل آورد و در سال ۱۳۵۲ خورشیدی ساخت آن را به پایان رسانید. محراب این آرامگاه که از مهم‌ترین بخش‌های بنا محسوب می‌شود، به دوره ایلخانی تعلق دارد. این اثر در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۴۶ با شماره‌ی ثبت ۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 
 
 

آدرس : استان گلستان - شهرستان کلاله - خ آزادی 5        تلفن : 01735440063      فکس : 01735440064      موبایل : 09111763983

کلمات کلیدی: آلما ، آژانس مسافرتی آلما ، آلماتور، آلما توریسم، گردشگری آلما، گردشکری ایران،گردشگری گلستان،گردشگری شمال،آژانس آلما، آلما کلاله ، شهرستان کلاله،جاذبه های دیدنی کلاله گلستان،almatour ,alma