English Türk العربية

  * به وب سایت آژانس خدمات مسافرتی و جهانگردی آلما خوش آمدید  *

صفحه اصلی

 

 

راهنمای سفر

 

 

راهنمای سفر به  باکو

یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین سفرها، سفر به باکوست؛ به دلیل نزدیکی‌اش با ایران خیلی از گردشگران باکو را برای سفر انتخاب می‌کنند.

به باکو خوش آمدید:
Azərbaycana xoş gəlmisiniz


به این 5 دلیل توریست‌ها به باکو سفر کردند:
شاید تصور کنید توریست‌ها فقط برای گردش به کشور آذربایجان می‌روند اما باید گفت: شکی از شهرهای مورد علاقه توریست‌هاست و به معدن ابریشم معروف است.
خیلی از مسافران از دور و نزدیک برای خوردن غذاهای مختلف به باکو می‌روند از کوفته گرفته تا دلمه‌های آذری.
میلیون‌ها ایرانی هر ساله به باکو سفر کرده‌اند چون فرهنگ و زبان تقریبا مشترکی دارند.
از مقرون به صرفه‌ترین سفرها، سفر به آذربایجان است.
گِل‌فشان، جاذبه‌ی گردشگری باکوست؛ این جاذبه خیلی از مسافران را به اینجا کشانده تا عکس یادگاری بگیرند؛ هرچند که در چابهار خودمان هم این جاذبه را خواهیم دید.

ویزا بگیرم؟

برای سفر به باکو می‌توانید ویزای باکو از نوع الکترونیکی را به صورت آنلاین بگیرید و با خیال راحت سفر کنید.
فقط مشخصات‌تان را حتما چک کنید چون اگر اسم یا سال تولدتان مغایر باشد از فرودگاه برگردانده می‌شوید؛ پس قبل از سفر ویزای‌تان را چک کنید چون سفارت ویزای صادر شده را با اطلاعات گذرنامه تطبیق نمی‌دهد، در این صورت اجازه ورود به باکو را نخواهید داشت.
هزینه‌ی روزانه‌ام چقدر است؟
سفر لوکس 1000 منات
♦ اتاق لوکس دو تخته بیش از 600 منات
♦ ناهار و شام در رستوران عالی 500 منات
سفر کم هزینه تا 200 منات
♦ خوابگاه 50-30 منات
♦غذای خیابانی حدود 20 منات
♦ حمل و نقل 15 منات
سفر متوسط بین 200 تا 1000 منات
♦ اتاق دو تخته حدود 200 تا 600 منات
♦ خوردن ناهار و شام در رستوران معمولی حدود 50 منات
♦ تاکسی حدود 20 تا 50 منات
انعام می‌خواهد؟
رستوران: لازم نیست به گارسون رستوران انعامی دهید چون هزینه خدمات به صورت‌حساب شما اضافه شده که حدود 5 تا 10 منات است.
هتل: خدمه‌ی هتل انتظار انعام را دارند اما لازم نیست مبلغ زیادی بپردازید حدود 10 منات کافی‌ست.
تاکسی: به هیچ عنوان به راننده تاکسی انعام ندهید مگر در مواردی مثل حمل چمدان‌تان.
چه ارزی با خودم ببرم؟
برای سفر به باکو می‌توانید با خودتان دلار ببرید و به محض رسیدن، به صرافی‌های مختلف سطح شهر مراجعه کنید و پول‌تان را به منات تبدیل کنید. راه دیگر برای دریافت منات رفتن به بانک ملی‌ست؛ اگر از راه زمینی به باکو سفر می‌کنید می‌توانید برای تبدیل ارزتان به منات از بانک ملی موجود در مرز نوردوز و بیله‌سوار استفاده کنید؛ اگر این‌کارها برای‌تان سخت است به صرافی هتلی که اقامت دارید سر بزنید با اختلاف قیمت آن چنانی مواجه نخواهید شد.
یکی از بهترین مکان‌ها برای تبدیل ارزتان صرافی هتل Boulevard Autograph است.
با چی برم؟
هواپیما: برای سفر به باکو راحت‌ترین کار سفر با هواپیماست؛ مدت زمان پرواز حدود 2 ساعت طول می‌کشد.
قطار: اگر دوست دارید تجربه متفاوتی در سفر داشته باشید حتما سفر با قطار را امتحان کنید، قطار مستقیم از تهران به باکو جود ندارد اما شما می‌توانید خودتان را به مرز آستارا برسانید و با قطار به آذربایجان بروید. هزینه استفاده از قطار حدود 100 هزار تومان است و عموما شبانه حرکت می‌کند.
اتوبوس: برای سفر به باکو آن هم با اتوبوس دو راه پیشرو دارید:
مرز آستارا: پر رفت و آمد ترین مسیر برای رسیدن به آذربایجان رفتن به آستاراست، از تهران تا رشت حدود 500 کیلومتر و از مرز آستارا تا باکو حدود 400 کیلومتر است.
ساعت کار مرز آستارا از 8 صبح تا 8 شب.
مرز بیله سوار: راه دیگر برای رسیدن به باکو رفتن به مرز بیله سوار است؛ فاصله تهران تا بیله سوار به سمت اردبیل حدود 760 کیلومتر است و از آنجا تا باکو 200 کیلومتر.
ساعت کاری مرز بیله سوار از 9 صبح تا 17 عصر.
شما با خرید بلیط اتوبوس از پایانه تهران غرب می‌توانید خودتان را به باکو برسانید؛ اتوبوس‌های این مسیر شبانه حرکت می‌کنند و هزینه‌ی آن حدود 280 هزار تومان است.
تاکسی: برای سفر به باکو هزاران راه وجود دارد اما پیشنهاد ما به شما استفاده از ماشین‌های کرایه‌ای لب مرز آستاراست. اغلب ماشین‌ها بنز هستند و حدود 200 هزار تومان هزینه دارند. البته نرخ تاکسی‌ها در فصل‌هایی که مشتری زیاد دارند، مثل تابستان متفاوت است.
چطور از وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنم؟
♦ اجاره‎ی خودرو
خیلی وقت‌ها شده که دوست دارید خودتان در شهرهای مختلف چرخی بزنید، پس بهترین گزینه برای شما اجاره‌ی خودروست. ماشینی کرایه کنید و باکو را جور دیگر بگردید؛ شاید در سفرتان به جاهای جدیدی بروید و آذربایجان را به گونه‌ای دیگر کشف کنید. فقط داشتن گواهی‌نامه بین‌المللی را فراموش نکنید. هزینه بنزین در باکو آن‌چنان گران نیست؛ هر لیتر بنزین حدود 1 منات است.
اصلا نگران رانندگی در کشوری مثل باکو نباشید چون خیابان‌هایش عموما بزرگ و بدون ترافیک‌ است؛ تابلوهای راهنمایی به زبان ترکی نوشته که اصلا خواندش کاری ندارد چون حروف الفبایش شبیه حروف لاتین است. اگر زبان‌شان هم بلد نیستید از GPS استفاده کنید.
♦ اتوبوس
با اتوبوس به راحتی می‌توانید از این سر شهر به آن سر شهر بروید خود آذری‌ها بیشتر از اتوبوس استفاده می‌کنند هزینه‌ اتوبوس حدود 5 منات است.
فقط حواس‌تان باشد اگر از بلیط‌های شارژی استفاده می‌کنید فقط اتوبوس‌های قرمز رنگ باکو کارت شارژی قبول می‌کنند، برای بقیه اتوبوس‌ها در سطح شهر باید پول پرداخت کنید.
♦ مترو
ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین وسیله حمل و نقـل عمومی در باکو متروست که 23 ایستگاه و 3 خط دارد و به تمام جاذبه‌های شهر نزدیک است.
مهم‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه 28 مای، در مرکز شهر باکوست. اینجا شما به راحتی می‌توانید خط‌تان را عوض کنید و به هر جا دوست دارید بروید؛ همچنین این ایستگاه نزدیک‌ترین ایستگاه به راه‌آهن است. برای استفاده از مترو خرید کارت را فراموش نکنید؛ قیمت آن حدود 5 منات است. این کارت را می‌توانید برای سوار شدن در اتوبوس هم استفاده کنید.
کار جالب شهرداری باکو برای مسافران این است که شما می‌توانید روز آخر سفرتان کارت‌تان را در ایستگاه 28 مای پس دهید، هزینه‌ای از آن کسر می‌شود اما بقیه پول‌تان را می‌توانید بگیرید. فراموش نکنید مترو باکو از ساعت 6 صبح تا 24 باز است.
باکی کارت (BakıKart) را از ایستگاه‌های مترو و ایستگاه‌های اتوبوس خریداری کنید؛ باکی کارت 2 نوع دارد:
1. کارت‌های پلاستیکی قابلیت شارژ مجدد را دارند و هزینه‌ی آن 5 منات است.
2. کارت‌های کاغذی که غیر قابل شارژ هستند و حداکثر تا 4 بار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
♦ تاکسی
تمام تاکسی‌های موجود در باکو مجهز به تاکسی متر هستند، اگر سوار تاکسی شدید به تاکسی متر توجه کنید که صفر باشد، هزینه تاکسی آن چنان گران نیست و شما با پرداخت حدود 5 تا 15 منات می‌توانید به هر جایی از باکو بروید. راستی نگران این نباشید که ترکی بلد نیستید، اگر به راننده آدرس یا عکس جایی که می‌خواهید بروید را نشان دهید همه چیز حل می‌شود.
کی برم؟
آب و هوای باکو شبیه شهرهای شمالی خودمان است؛ تابستان گرم و شرجی و زمستان‌های پر باران. بهترین فصل سفر به باکو بهار است؛ به خصوص عید نوروز. هرچند، پیشنهاد می‌کنیم دیدن باکو را در زمستان از دست ندهید چون می‌توانید تفریحاتی مثل رفتن به پیست را هم تجربه کنید.
اگر بخواهیم به طور دقیق زمان مناسب سفر به باکو را به شما بگوییم اوایل فرودین تا اواسط مهر بهترین زمان است.
زبان رسمی آذربایجان چیست؟
زبان رسمی مردم باکو ترکی آذربایجانی‌ست. در نظر داشته باشید مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط چندانی ندارند. چند
اصطلاح کاربردی:
سلام: Merhaba (مِرحبا)
خداحافظ: Gule Gule (گولِ گولِ)
حالت چطوره؟ Nasilsiniz (ناسیلسینز)
این چنده؟ Ücreti ne kadar (یوکرتی نِ کادار)
وضعیت بهداشتی و درمانی در باکو چطور است؟
♦ بیمارستان
آذربایجان کشوری تمیز با آب و هوای عالی‌ست؛ اما سیستم درمانیش چندان به روز نیست؛ هرچند که در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی داشته اما باز هم جای ترقی دارد.د.
♦ وضعیت آب در باکو
از خوردن آب‌های لوله‌کشی در سفرتان به باکو به شدت پرهیز کنید؛ مگر استفاده از قرص تصفیه آب. برای اینکه در سفر دچار مشکل نشوید حتما از آب معدنی استفاده کنید.
♦ واکسن بزنم؟
در سفر به باکو نیازی به واکسن ندارید پس با خاطر جمعی چمدان سفر ببنید.
♦ چه داروهایی ببرم؟
برای هر سفری یک جعبه کمک‌های اولیه درست کنید و داروهایی مثل قرص سرماخوردگی، قرص آنتی هیستامین، قرص معده، قرص سردرد و سرگیجه، قرص اسهال و قرص یبوست با خود به همراه داشته باشید.
در سفرتان به آذربایجان به هیچ عنوان قرص کدئین‌دار با خود نبرید.
باکو امن است؟
کشوری با جاذبه‌های توریستی زیاد مگر می‌شود امن نباشد؟ اما نکاتی را در سفرتان رعایت کنید:
در مکان‌های شلوغ مواظب کیف پول‌تان باشید، اگر در باکو دچار مشکل شدید و کیف‌تان دزدیده شد سریع با پلیس محلی با شماره 102 تماس بگیرید.
مزاحمت خیابانی در باکو اصلا دیده نمی‌شود، شما راحت می‌توانید نیمه‌های شب هم در خیابان‌ها تفریح کنید.
از اشاره کردن به مردم در خیابان یا لبخند زدن به آنها خودداری کنید چون این کار برای مردم باکو نوعی توهین محسوب می‌شود.
از نقشه دائما استفاده نکنید چون نشانه‌ی عدم آگاهی درست شما از شهر است.
به مردم بی‌دلیل اعتماد نکنید، تا می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
آدرس هتل و سفارت‌خانه را همراه داشته باشید.
عکاسی در مترو و ساختمان‌های رسمی ممنوع است و جریمه‌های سنگینی دارد.
برای رد شدن از خیابان حتما از خط عابر استفاده کنید چون پلیس بسیار حساس است؛ این کار جریمه‌ای حدود 25 منات دارد.
اگر زمینی سفر می‌کنید در پایانه مرزی دلالانی وجود دارند که از شما می‌خواهند کالاهایی را به باکو ببرید و بابت آن پولی به شما می‌دهند، طمع‌کار نباشید و احتیاط را رعایت کنید.
تکنولوژی چه کمکی به من می‌کند؟
یکی از ابزارهایی که در سفر به باکو به شما کمک خواهد کرد استفاده از اپلیکیشن سرویس تاکسی 189 است؛ به راحتی می‌توانید از این طریق درخواست تاکسی کنید.
نرم افزار Yollar Baku نقشه سه بُعدی آذربایجان است، نصبش کنید. با این برنامه امکان ندارد در آذربایجان گم شوید. همچنین از Uber می‌توانید استفاده کنید و کرایه‌هایتان را به حداق برسانید.
چه سیم‌کارتی بگیرم؟
مقرون به صرفه‌ترین کار این است که سیم کارت باکو را خریداری کنید، اما اینکه چه سیم کارتی مناسب مناسب شماست را ما به شما می‌گوییم:
آذرسِل (Azercell) بهترین اپراتور تلفن همراه‌ست و آنتن‌دهی خوبی دارد. باکوسِل (Bakcell) و آذِرفون (Azerfon) هم اپراتوراهای دیگری هستند که به تازگی در باکو مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شما می‌توانید از هر فروشگاه موبایل خریداری کنید. هزینه این سیم کارت‌ها حدود 60 منات است.
این نکته را یادتان باشد برای خرید سیم کارت، گذرنامه و کارت شناسایی به همراه داشته باشید.

 
 
 

آدرس : استان گلستان - شهرستان کلاله - خ آزادی 5        تلفن : 01735440063      فکس : 01735440064      موبایل : 09111763983

کلمات کلیدی: آلما ، آژانس مسافرتی آلما ، آلماتور، آلما توریسم، گردشگری آلما، گردشکری ایران،گردشگری گلستان،گردشگری شمال،آژانس آلما، آلما کلاله ، شهرستان کلاله،جاذبه های دیدنی کلاله گلستان،almatour ,alma